Новини

Як рахують кількість сміття у Рівному

Здавалося б, що накопичення сміття – процес хаотичний і порахувати скільки його викидається важко. Проте законодавством визначено норми кількості побутових відходів на одну особу. Відповідно до цих норм і складається графік вивезення сміття у кожному місті. За такою ж схемою працює і ТзОВ «Санком-Рівне».

Відповідно до Постанови Кабінету міністрів «Про затвердження Правил визначення норм надання послуг з вивезення побутових відходів», переглядаються норми накопичення сміття один раз на 5 років.

Законодавством визначено, що норма - це кількісний показник споживання послуг із вивезення побутових відходів, які утворюються на одного мешканця для житлової забудови, одне місце в готелі, гуртожитку, 1 кв.м торгівельної та складської площі, вокзалів, автостоянок, пляжів; одне відвідування для поліклінік тощо за одиницю часу.

Норми надання послуг з вивезення побутових відходів визначаються з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів».

Основними показниками вимірювання кількості побутових відходів є об'єм (куб.м), маса (кг) та середня щільність (кг/куб.м).

Згідно законодавства, вимірювання кількості побутових відходів проводять у житлових будинках, на підприємствах, установах та організаціях, де немає змішування твердих, великогабаритних, ремонтних і рідких відходів. Там, де побутові відходи від житлових будинків та від інших об'єктів утворення побутових відходів збирають і
перевозять окремо. А також, де виключено переповнення контейнерів. Тобто, об'єм побутових відходів, що утворюються у період між днями їх збирання і перевезення, не перевищує сумарний об'єм контейнерів, встановлених для зберігання побутових відходів впродовж цього періоду.

Вимірювання кількості твердих побутових відходів у житлових будинках проводять на частині території житлової забудови населеного пункту. Для цього обирають будинки, де проживає визначений законодавством відсоток мешканців. Так, для населених
пунктів із населенням до 300000 мешканців, вимірювання проводиться на території, де проживають 2% від їх загальної чисельності. А для населених пунктів із населенням від 300000 до 500000 мешканців, обирають території, де проживають 1% від загальної кількості мешканців. Якщо ж у населеному пункті проживає більше 500000 мешканців, то для вимірювання кількості, викинутих ними відходів обирають території, де проживає 0,5% від загальної чисельності мешканців.

Вимірювання кількості твердих побутових відходів розпочинають з вибору маршрутів сміттєвозів, для кожного з обраних джерел та кількості розрахункових одиниць для кожного маршруту. Всі ці дані вносяться до протоколу погодження вибору маршрутів, організації проведення вимірювання кількості сміття у житлових будинках та на інших об'єктах утворення побутових відходів.

Проводячи вимірювання кількості сміття враховують низку факторів. Зокрема, визначають кількість контейнерів, об'єм кожного з них, ступінь заповнення контейнерів твердими побутовими відходами, масу порожнього та заповненого твердими побутовими відходами контейнера (у разі наявності ваг на 500 кг), або масу порожнього та заповненого твердими побутовими відходами сміттєвоза.

Сумарну масу твердих побутових відходів визначають шляхом зважування за допомогою ваг на 500 кг порожніх та заповнених контейнерів із сміттям, що завантажуються у сміттєвоз на початку маршруту. Далі підсумовують результати визначення різниці між масами заповненого і порожнього контейнерів, зважування порожнього та заповненого сміттєвоза з твердими побутовими відходами, що завантажуються в автомобіль у кінці рейсу, та визначають різниці між ними.

Середній об'єм утворення сміття на добу для кожного сезону року, впродовж якого проводяться вимірювання, визначають за спеціальною формулою. У ній враховується розрахунковий середній добовий об'єм утворення добових твердих побутових відходів на одну розрахункову одиницю у сезоні року, коли проводиться вимірювання, куб.м/ розрахункову одиницю на добу та загальне число рейсів, виконаних за відповідними маршрутами.

У свою чергу, середню масу утворення сміття на добу теж визначають за формулою. У ній врахована розрахункова середня добова маса утворення твердих побутових відходів на одну розрахункову одиницю у сезоні року, коли проводиться вимірювання, кг/розрахункову одиницю на добу та загальне число рейсів, виконаних за відповідними маршрутами.

Так, за спеціальними формулами визначають основні показники - добовий об'єм утворення сміття у середньому за рік, добову масу утворення твердих побутових відходів у житлових будинках та на інших джерелах утворення побутових відходів у середньому за рік тощо.

Підрахунок усіх цих показників і впливає на встановлення норми накопичення сміття.